Elma

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın

ELMA RED DELICIOUS
Muhafazaya uygun özellikte olup toplama-taşıma işlemlerine dayanıklıdırlar. Orta-iri boyda ve değişmeyen uzunlamasına konik gövde şeklindedirler. Meyve eti krem beyazı olup, daha ziyade yumuşaktır, çok sulu değildir, hafif mayhoş, aromatik ve şekerli gibi tadı vardır; sadece doğru olgunlaşma derecesinde en iyi özelliklerini sergiler.

ELMA GRANNY SMITH
Ağacı Güçlü yapılıdır ve düzenli verimliliğe sahiptir. Meyveleri orta-iri büyüklükte, küresel şekillidir, kalite ve tipi bakımından benzersizdir. Yeşil, yağlı ve hafif ondüle bir kabuğa sahiptir; gevrek meyve eti, sulu, ekşimtrak, ve yeteri kadar aromatiktir. Oidium’a ve beneklenmeye karşı çok hassastır. Muhafaza süresi 10 aya kadar çok iyidir; erkenci toplanan meyveler “ısıtmaya” tabi tutulur.

ELMA GALA
Ağacı oldukça güçlüdür, hızlı ve düzenli meyve vermeye başlar; yeterli irilikte meyve elde edilebilmesi için ölçülü bir seyreltme ve budama gerektirir. Meyveleri orta iriliktedir, kabuğunun %40-60’ı turuncu-kırmızı çizgilerle kaplıdır. Meyve eti çok sert ve gevrektir, tatlı lezzeti vardır ve suludur. Uzun süre saklanabilir.

ELMA FUJI
Ağacı Yana ve yukarı doğru büyüyen yapıda ve çok güçlüdür, yüksek derecede ve düzenli verimliliğe sahiptir. Meyveleri orta-iri boyda, turuncuya çalan sarı renkte ve kırmızı çizgilidir. Meyve eti sert ve gevrektir, tatlıdır ve ekşiliği azdır, lezzeti güzel olup olgunlaşması Granny Smith’den daha geçtir.

Cinsler

Royal Gala
Red Delicous
Fuji
Granny Smith
Golden