Nektarin

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın

Nektarin gülgiller ailesinden bir yaz ayı meyvesidir. Dünyaya Çin'den yayıldığı düşünülen nektarin, uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolüdür. En iyi sıcak iklimlerde yetişir. Bol sulu ve tatlıdır. Ilıman İklimi seven bir bitkidir. Genellikle 30 yıl yaşarlar. Nektarin meyvesinin 2 çeşidi vardır. Yarı tüylü nektarin ve tüysüz nektarindir. Ülkemizde en çok bursa ve Akdeniz bölgelerinde tarımı yapılır. Ayrıca meyvenin suyu çıkarılarak meyve suyu yapılır. Bu meyvenin ekonomik değeri yüksek olup çok tüketilmektedir.

yıl içerisinde devamlı olarak 5 ay pazara taze nektarin sevketmek mümkündür. Çünkü çok erkenci ve geçci olmak üzere 70’in üzerinde olgunlaşma tarihi farklı nektarin çeşidi ülkemize girmiş bulunmaktadır.

Nektarin taze olarak tüketildiği gibi; meyve suyu konsantresi, pulp olarak, kurutularak ve derin dondurma yöntemleriyle uzun süre saklanabilmektedir. Ayrıca reçel ve marmelat gibi mamûl hale getirilebilmekte, bu yöndeki sanayiye hammadde teşkil etmektedir.

100 gr. taze nektarinde 7-12 gr. şeker, 0,7-1 gr. azotlu maddeler (Thiamin, Riboflavin, Niasin), 2-20 mg. C vitamini (Askorbic asit) ve değişik oranlarda A ve B vitaminleri bulunmaktadır.

Cinsler

Big Top
Maria Aurella
May Glo
Orion
Perfect Delight
Red Jewel
Spring Bright
Super Crimson
Super Red
Venus
Yenice Pride